GeoZávod

Je nám velkým potěšením, že se tradiční soutěž GeoZávod stává součástí mega eventu GeoSlovácko 2023!

A jak to bude probíhat?

Jednoduše, můžete si dovézt vlastního cestovatele, nebo si koupit v předprodeji s motivem našeho mega eventu (brzy k zakoupení na našem e-shopu) a dovést jej s prozatím nacestouvanou nulou na megáč, kde začne jeho pouť!

A pokud neplánujete na náš mega event dorazit, můžete pomocí dalších sběrných eventů svého závodníka k nám na mega event na start poslat.

Podrobná pravidla naleznete na webu GeoZávodu.

Nejlepší cestovatele, kteří urazili za rok nejdelší vzdálenost, vyhlásíme zase za rok, na eventu GeoSlovácko 2024.


It is a great pleasure for us that the traditional GeoRace competition becomes a part of the mega event GeoSlovácko 2023!

And how will it go?

Simply, you can bring your own traveller, or buy a pre-sale with our mega event theme (soon to be available on our e-shop) and bring it with the zero travelled distance so far to the mega event, where its journey will begin!

And if you don’t plan on coming to our mega event, you can still use another event to send your traveller to our mega event to start. More information about the events can be found here.

Detailed rules can be found on the GeoRace website.

And at our mega event we will start the race and again at the next GeoSlovácko 2024 we will announce the results, how each TB did and reward the most successful ones with prizes.